Forum www.wilczury.fora.pl Strona Główna www.wilczury.fora.pl
Owczarek Niemiecki Moim Psem
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wzorzec Donka

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.wilczury.fora.pl Strona Główna -> Ogólne informacje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kamila-zara
Administrator



Dołączył: 26 Gru 2010
Posty: 144
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska

PostWysłany: Nie 22:42, 26 Gru 2010    Temat postu: Wzorzec Donka

Pochodzenie: Niemcy

Klasyfikacja: psy owczarskie i pasterskie

WRAŻENIE OGÓLNE

Owczarek niemiecki długowłosy jest psem nieco ponad średniej miary; wzrost w kłębie 62-67 cm dla psa i 57-62 cm dla suki, plus minus 1 cm; waga ok. 40-50 kg dla psa i 32-42 kg dla suki (po rodzicach krótkowłosych wzrost niższy o około 5 cm, waga niższa o około 10 kg). Cechuje go nieco wydłużone ciało, silne i dobrze umięśnione, żywe usposobienie i wyostrzone zmysły.
Dzięki właściwemu stosunkowi wysokości do długości tułowia oraz dobremu ustawieniu i kątowaniu kończyn ma łatwość znacznego wyrzutu nóg do przodu w kłusie i jest przy tym bardzo wytrzymały. Charakterystyczne cechy płci powinny być bardzo wyraĽne. Jest bystry, czujny, przywiązany do swojego opiekuna i skłonny wobec niego do uległości. Psy tej rasy cechuje łatwość dostosowania się do każdej sytuacji. Są to psy chętnie wykonujące powierzone zadania, śmiałe i wytrwałe. W ich urzekającym spojrzeniu widać od razu niespotykaną u innych psów inteligencję i chęć uczenia się. Temperament zrównoważony, nawet na wystawach opanowany, bez oznak nadmiernego podniecenia.




GŁOWA

Powinna być proporcjonalna w stosunku do tułowia (długość ok. 40% wysokości w kłębie); nie za ciężka, w całości sucha, a między uszami w miarę szeroka. Długość mózgoczaszki równa się ok. 50% całej długości głowy. Czaszka oglądana z góry stopniowo i równomiernie zwęża się , poczynając od uszu aż ku czubkowi nosa.

Kufa, czyli pysk, mocna, długa, sucha i szeroka; grzbiet nosa prosty, o linii prawie równoległej do przedłużonej linii czoła. Policzki lekko zaokrąglone, ale nie wystające. Szczęka i żuchwa silnie rozwinięte. Wargi suche, dobrze przylegające.

Uzębienie bardzo silne, zdrowe, pełne (42 zęby: 20 w szczęce i 22 w żuchwie). Zgryz nożycowy z dobrze przylegającymi do siebie siekaczami szczęki i żuchwy. Między zębami nie powinno być większych odstępów. Uścisk powstały między szczękami może wynosić nawet około 1.6 tony na centymetr kwadratowy.

Oczy średniej wielkości, w kształcie migdału, osadzone lekko skośnie, nie wyłupiaste , o barwie dostosowanej do umaszczenia. Spojrzenie żywe, spokojne, świadczące o pojętności.

Uszy średniej wielkości, wysoko osadzone, u nasady szerokie, stojące, zwężające się w ostry wierzchołek , z małżowiną skierowaną ku przodowi. Ucho załamujące się - jak u owczarka szkockiego - jest spotykane, lecz jest wadliwe. Szczenięta do 4 miesiąca, a nawet i do 6 miesięcy mają uszy zwisające lub stulone do wewnątrz. Wiele psów podczas ruchu lub spoczynku w postawie leżącej kładzie uszy na szyi, co nie jest jednakże wadą.

SZYJA

Silnie umięśniona, średnio długa, bez podgardla i luĽnej skóry; w podnieceniu podniesiona , poza tym noszona prawie poziomo.

TUŁÓW

Długość tułowia powinna wynosić ok.110-117% wysokości psa w kłębie. Psy o kwadratowym formacie sylwetki (jak u owczarka belgijskiego) nie są pożądane.
Kłąb długi, wyraĽnie wzniesiony i łagodnie przechodzący w linię grzbietu.
Klatka piersiowa głęboka (około 45-48% wysokości w kłębie), długa, sięgająca daleko do tyłu, z wyraĽnym przedpiersiem, lecz nie za szeroka. Żebra długie, ale nie beczkowato wygięte, ani płaskie.
Grzbiet prosty! (nie chartowaty, chociaż taki jest najczęściej spotykany i stanowi podstawę do eliminowania z hodowli) i silnie rozwinięty, na odcinku od kłębu do krzyża niezbyt długi. Brzuch podciągnięty. LędĽwie krótkie, szerokie i silne; zad długi, lekko opadający.

KOŃCZYNY

Kończyny przednie. Łopatki długie, ukośnie ustawione, płasko przylegające, dobrze umięśnione, nie wysunięte ku przodowi. Przedramię oglądane ze wszystkich stron proste. Nadgarstki niezbyt strome.
Łapa - śródręcze lekko odstawione (ok.20%), palce krótkie, wypukłe. ?ciśle zwarte w piąstkę, opuszki twarde, ale nie szorstkie; pazury krótkie, mocne. Wilcze pazury, nieraz nawet podwójne, występują na tylnych kończynach dość często. Nie stanowią wady, ale nie są pożądane; powodują szerokie rozstawienie nóg i mogą być przyczyną okaleczenia.
Kończyny tylne. Uda szerokie, silnie umięśnione, dość długie, ukośnie ustawione do podudzia. Staw skokowy silny. Kąt w stanie kolanowym około 120 stopni!

OGON

Puszysty, sięga do stawu skokowego, czasami dłuższy, ale nie ciągnący się po ziemi, tylko przy końcu odgięty na bok. W odprężeniu opada lekko wygięty, zaś w podnieceniu i w ruchu bardziej wygięty i noszony wyżej, lecz nie ponad linię poziomą. Przycinanie ogona jest niedopuszczalne.

SZATA

Sierść podwójna, z podszerstkiem. Włos okrywowy możliwie gęsty, prosty i twardy, i mocno przylegający, nie nastroszony. Głowę, przednią stronę nóg, łapy i palce, pokrywa krótka sierść, zaś szyję dłuższa i bardziej gęsta. Na tylnej stronie nóg przednich i tylnych sierść jest dłuższa. Na pośladkach dłuższe włosy tworzą umiarkowane "portki".

Maść. Czarna, żelazista, popielata, czerwono żółta, czerwonobrązowa z siodłem; jednolita, bądĽ z regularnymi czerwonobrązowymi do biało szarych oznakami, żółta z czarnym siodłem.
Maść szczeniaka można ustalić ostatecznie dopiero po zmianie okrywy pierwotnej na wtórną, po zakończeniu porostu włosów pokrywowych.

WADYWADY POWAŻNE

wszelkie braki obniżające przydatność użytkową
wady uszu: osadzenie poziome lub zbyt niskie, obwisłe, stojące ale zbyt miękkie
poważne wady pigmentacji
obniżona ogólna wytrzymałośćwady uzębienia: wszelkie odchylenia od zgryzu nożycowego albo formuły dentystycznej

WADY ELIMINUJĄCE

słaby charakter, agresywność lub niezrównoważenie
z dysplazją stawu biodrowego
nieprawidłowo ukształtowany ogon lub uszy
brak kątowania kończyn tylnych w stawie kolanowym
wady uzębienia, takie jak: brak jednego zęba P3,
brak kła, zęba P4, zęba M1 lub M2;
brak w sumie 3 lub więcej zębówwada zgryzu: tyłozgryz powyżej 2mm, przodozgryz, zgryz cęgowy (siekacze na styk)
przekroczenie o ponad 1 cm górnej lub
dolnej granicy wzrostu
albinizm
białe umaszczenie (nawet przy ciemnych oczach i pazurach)podwójna długa sierść (tzw. "kosmata" - włos okrywowy Ľle przylegający, nastroszony)


Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.wilczury.fora.pl Strona Główna -> Ogólne informacje Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin